Namų dulkių erkutės – „baubas“, kurio bijo vis daugiau žmonių. Ar tikrai jos tokios pavojingos? Kaip su jomis kovoti ir apskritai – ką būtina žinoti?
Truputis faktų ir skaičių
Ar žinojote, kad…
- Kas antro alerginio rinito priežastis – namų dulkių erkės.
- Alergija namų dulkių erkėms yra pati dažniausia kvėpavimo takų alergija Europoje.
- Visame pasaulyje yra 50.000 rūšių namų dulkių erkių; 8 iš jų gali sukelti alergiją.
- 1 namų dulkių grame yra 2,000 namų dulkių erkių!
- Viename čiužinyje gali būti 1,5 milijono namų dulkių erkių
Kas yra dulkių erkutės?
Dulkių erkutės – tai mikroorganizmai, besiveisiantys šiltuose ir drėgnuose namuose. Dažniausiai jų randama lovose, nes ten gausu „maisto“ – žmonių epitelio atplaišų, nagų likučių, plaukų.
Namų dulkių erkės priklauso voragyvių klasei. Alergiją dažniausiai sukelia dvi jų rūšys – Dermatophagoides farinae ir Dermatophagoides pteronyssimus. Šių erkių kūnai yra rutulio formos, turi 4 poras kojų, apaugusių plaukais, nagais ir siurbtukais. Dulkių erkių dydis svyruoja nuo 0,1 iki 0,6 mm. Plika akimi jos nepastebimos.
Namuose visus metus gyvena ir veisiasi patalynėje, kilimuose, užuolaidose ir minkštuose žaisluose.
Nors namų dulkių erkės savaime nėra kenksmingos ir neplatina ligų, bet šie nemalonūs ir grėsmingi maži padarai yra alergiją sukeliančių medžiagų šaltinis.
Erkių paplitimą namų dulkėse lemiantys veiksniai
Juos galima išskirti taip: maistas, aplinkos temperatūra, santykinė oro drėgmė.
Kaip minėta, pagrindinis šių erkių maisto šaltinis yra žmogaus epidermio nukritusios dalelės. Sveikas žmogus per parą „pagamina“ apie 0,5-1,0g pleiskanų. Jos nukrenta ant buto grindų, o ypač daug jų susikaupia patalynėje ir minkštų baldų apmušaluose.
Erkėms augti ir vystytis palankiausia 20-25 laipsnių temperatūra. Žemesnėje temperatūroje jų vystymasis sulėtėja. Palankiausia santykinė oro drėgmė – 70-80%.
Geriausios sąlygos erkėms vystytis yra lovose, kur nuolat šilta ir drėgna, bei yra pakankamai maisto. Vasarą erkių yra didžiausi kiekiai: apie 600 erkių 1g dulkių – mediniuose namuose, apie 210 – mūriniuose, apie 220 – blokiniuose namuose.
Kaip tampama alergišku dulkių erkutėms?
Alergija dulkių erkutėms – tai pernelyg stipri organizmo reakcija į dulkių erkučių išskiriamus baltymus, esančius erkučių išmatose ir liekanose. Todėl alergiją jos gali sukelti net ir būdamos negyvos.
Dulkių erkutės išskiria keletą baltyminių medžiagų, į kurias organizmas gali sureaguoti kaip į alergenus. Imuninė sistema klaidingai prisikiria alergeną organizmui kenksmingoms medžiagoms ir ima gaminti prieš jį nukreiptus antikūnus (imunoglobulinus E). Kitą kartą susidūrus su alergenu prasideda alerginė reakcija: imunoglobulinai E lemia uždegiminių medžiagų (tarp jų ir histamino) išsiskyrimą, kurios sukelia nosies, sinusų ir akių gleivinių patinimą, todėl ima tekėti nosis, prasideda ašarojimas ir čiaudulys, kiti šienligės ir astmos simptomai.
Dažniausiai polinkis į alergijas yra paveldimas. Skirtingai nei žiedadulkių, dulkių erkučių mūsų aplinkoje yra ištisus metus, ir jos sukelia nuolatinį alerginį rinitą. Žmonėms, linkusiems į atopinį dermatitą, jo požymiai gali tapti ryškesni.
Kuo daugiau erkių namų dulkėse, tuo stipresni alerginės ligos simptomai. Todėl labai svarbu sumažinti erkių kiekį dulkėse.
Kuo pavojinga alergija namų dulkių erkėms?
Namų dulkių erkės yra pagrindinė alerginio rinito priežastis. Jos sukelia simptomus, būdingus kvėpavimo takų alergijoms: slogą, akių konjunktyvitą, kosulį, apsunkina kvėpavimą. O tai daro neigiamą poveikį gyvenimo kokybei. Alergija namų dulkių erkėms ne tik mažina fizinį aktyvumą, bet yra lėtinė liga, kuri gali sukelti įvairių komplikacijų ir iš jos, netinkamai elgiantis, gali išsivystyti alerginė astma. Liga trukdo profesiniam ir asmeniniam gyvenimui, vaikams gali turėti neigiamą poveikį mokymuisi.
Kaip gydoma alergija dulkių erkutėms?
Alergija nėra išgydoma, tačiau pasirinkus tinkamą gydymo būdą simptomai gali būti kontroliuojami ir nekelti didelių nepatogumų.
Su alergija dulkių erkutėms galima kovoti:
- Geriamais ar į nosį purškiamais antihistamininiais medikamentais, sumažinančiais niežėjimą, čiaudulį ir nosies tekėjimą;
- Nosies puškalais su kortikosteroidais, kurie yra efektyviausias vaistas nuo šienligės sukeliamų simptomų;
- Akių lašiukais, mažinančiais uždegimą (skiriamais, jeigu vargina akių ašarojimas).
Jei alergija sukelia astmos simptomus, gydytojas gali skirti vaistų nuo astmos.
Jeigu medikamentai neveiksmingi, gydytojas gali rekomenduoti imunoterapiją. Jos metu, per 2-5 metų laikotarpį reguliariai atliekamos išgryninto alergeno ekstrakto injekcijos. Imunoterapijos tikslas – desensibilizuoti organizmą, t.y. sušvelninti pasireiškiančius astmos simptomus. Retais atvejais imunoterapija gali sukelti itin stiprią alerginę reakciją (anafilaksiją).
Kaip naikinti erkutes ir sumažinti jų kiekį?
Pasinaudokite šiais patarimais:
- Vilkite patalynę į specialius sintetinius užvalkalus. Užvalkalai, pagaminti iš poliesterio ir su poliuretano paviršiniu sluoksniu, patikimai sumažina erkučių kiekį.
- Venkite plunksninių antklodžių ir pagalvių, nes jose ypač gerai kaupiasi drėgmė ir susidaro palankios sąlygos atsirasti pelėsiui ir erkutėms.
- Skalbkite patalynę karštame vandenyje. Skalbiant 20 min. karštesniame nei 60 laipsnių temperatūros vandenyje žūsta apie 90 % erkių.
- Pasirinkite baldus su durelėmis vietoj atvirų lentynų.
- Sausas valymas ypač efektyvus naikinant erkes iš patalynės, drabužių. Drėgnai reikėtų valyti sienas, grindis ir kitus paviršius.
- Lyginimas efektyvus tik naikinant erkes iš plonų drabužių ir patalynės.
- Naudokite buitinius garų valytuvus.
- Išneškite kilimus ir patalynę į lauką. Turėkite omenyje, kad tiesioginiai saulės spinduliai yra efektyvūs tik tada, jei patalynė ar kilimai laikomi ilgiau nei 6 val.
- Šaldymas – dar vienas efektyvus kovos su dulkių erkutėmis būdas. Minkštus žaislus ar kitus nedidelius daiktus siūloma bent 12 val. palaikyti šaldymo kameroje arba balkone (jeigu lauke šalta).
- Dažniau siurbkite namus. Tiesa, šis būdas nėra labai efektyvus. Geriausia rinktis dulkių siurblius su vandens filtrais.
- Reguliariai vėdinkite kambarius, palaikykite 18-20 laipsnių oro temperatūrą ir 45-50 % santykinę drėgmę. Rekomenduojama atsisakyti kilimų, kitų dulkes kaupiančių daiktų.
Taikant minėtas priemones pavyksta žymiai sumažinti dulkių erkių kiekį gyvenamoje aplinkoje, tuo pačiu sumažėja ar net visai išnyksta alerginės ligos simptomai.